Festival Onur Ödülleri ve Sahipleri

2013 Festival Onur Ödülü Sahibi

Ayla Algan

Notre-Dame de Sion ve Fransa – Versailles Lisesi mezunu olan Ayla Algan, Amerika’da New York Actor’s Repertory Theatre’dan sahne eğitimi aldı. İlk sahne tecrübesini New York’ta öğrenim görürken yaşadı.

1960 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi, 1961’de “Tarla Kuşu” oyunuyla Türkiye’de ilk kez sahneye çıktı. Aynı yıl, “Hamlet” oyununda, hem Ophelia’ yı hem de erkek giysileri içinde Hamlet’i canlandırdı. Kenan Işık’ın sahnelediği Şeyh Galip’in “Aşk Hastası“ oyununu oynadıktan sonra emekli oldu.

1965’te Sadri Alışık’la birlikte oynadığı Atıf Yılmaz imzalı “Ah Güzel İstanbul” filmiyle dikkat çekti. 1971’de Paris’in ünlü konser salonu Olympia’da sahneye çıkan Algan, 1972’de Bulgaristan’da Uluslararası Altın Orfe Müzik Yarışması’nda ikinci oldu. Aynı yıl Devlet Sanatçısı unvanı aldı ve UNICEF Onur Ödülü’ne layık görüldü. 1977’de Polonya’da yapılan Pop Müzik Yarışması’nda birinci oldu. 

Tasavvuf felsefesi ile çağımızda New Age akımındaki insan varlığının durumu ve bugünün insanını doğa içinde düşünsel ve bedensel olarak sahneye getirme çalışmaları ile dünyaya Yunus Emre’nin felsefesini ve şiirle şarkılarını Fransızca, İngilizce ve Almanca olarak tanıtmıştır. Fransa, Orta Asya, ABD, Avrupa ve Afrika’da konser ve dinletiler, Paris’te Barclay Plak Şirketi tarafından çıkan uzunçalar ve 45’lik plaklarında, kendi halk müziğinden yola çıkarak Fransızca ve Türkçe olarak yorumladığı şarkılarla edindiği devlet sanatçılığını halen sürdürmektedir.

LCC ve Bilsak Tiyatro Okulları kurucu ve eğitimcisi olan sanatçı, Prof. Süleyman Velioğlu ile birlikte resim ve tiyatro ile yaratıcı drama, resim ile art terapi, ontoloji konularında felsefi ve pratik çalışmalar gerçekleştirdi. Prof. İsmail Tunalıyla ise, sanat ontolojisi eğitimi ve tezlerde felsefi tiyatro çalışmaları yapan Algan, Beklan Algan ile birlikte İstanbul Büyükşehir Tiyatrosu Araştırma Laboratuvarı’nı kurdu. “Binbir Gece” dizisinde film grameri ve oyuncu koçluğu yaptı.

Halen sanat hayatına devam eden Algan, birçok TV dizisinde rol almakta, İstanbul Drama Sanat Akademisi’nde Genel Sanat Yönetmeni olarak görev almakta ve Tiyatro Araştırma Laboratuvarı Derneği’nin başkanlığını yürütmektedir.

“Yaratıcı ve Çağdaş Tiyatro Teknikleri Kursu”, “Çocuklara İngilizce Tiyatro” ve yetişkinlere “Reklam Dizi ve Sinema Oyunculuğu” dersleri, birçok kurumun çalışanlarına ve üst düzey yöneticilerine “Kurumsal ve Kişisel Gelişim” eğitimleri vermektedir.